Letní čas grilování

23.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Zahradní stavby | Komentářů 2 |

K radovánkám letních měsíců neodmyslitelně patří kulinářské požitky, které je těžké si představit bez grilování. Výběr grilu nebo krbu závisí na osobních preferencích i na tom, kam ho chcete umístit. Bude to klasický betonový či zděný krb, pojízdný gril na plyn nebo na dřevěné uhlí s odkládacími plochami a malou „spižírnou“, nebo přístroj elektrický či lávový? Třeba vás ale osloví spíš jednoduchý skládací gril na lehké konstrukci, který se hodí stejně tak do malé zahradní chatky, jako do kempu.

Letní čas grilování - foto, Hyperbydleni.cz

Fajnšmekři, kteří navíc nemají hluboko do kapsy, se určitě nechají okouzlit designem a materiálem elegantních kovových grilů z nerezu, gurmeti (a gurmáni), kteří mají kolem sebe rádi velkou společnost a bohaté menu, asi těžko odolají dokonalé venkovní kuchyni, která představuje nový styl servírování jídla na zahradě. Ať už je to jakkoliv, bez nádherné vůně grilovaného masa a pospolitosti přátel a rodiny seskupené kolem ohniště a plných talířů není letní pohoda jaksi celá.

Jaký gril

Současná nabídka je široká, jednoduchými přístroji za pár stovek počínaje a hi-tech výrobky v ceně desetitisíců konče. I když vždycky není nutné orientovat se na finančně náročné výkřiky techniky, faktem je, že kvalita se vyplatí a ta zkrátka není levná.

 

 

Grily na dřevěné uhlí

Má je stále v oblibě velká část (téměř 80%) grilující populace. Na tvrzení, že maso získá charakteristickou chuť a vůni jen na dřevěném uhlí, má určitě něco do sebe. Rošt je však nutné předehřívat, intenzita ohně se také poměrně nesnadno reguluje. Jednoduché grily na dřevěné uhlí, bez ohledu na velikost, materiál nebo výbavu, jsou vždy horizontální. Vanička (nejodolnější a nejvýhodnější je ušlechtilá ocel) je přímo nad roštem, může mít i poklop. Oblíbený je gril s kulovitým tvarem, na němž lze grilovat dvěma možnými způsoby: přímým a nepřímým.

 

 

Plynové grily

Ocení je milovníci „čisté“ energie a ti, kdo se neradi piplají s čištěním grilu znečistěného popelem. Výhodou plynových přístrojů je i jednoduchá obsluha, maso lze vložit na rošt ihned po zapálení ohně, tedy v podstatě bezprostředně po otočení ovládacího knoflíku. Jím se také plyn – a tedy i intenzita plamene a tepelné úpravy – snadno ovládá a reguluje. Plynové grily však lze označit za poměrně těžké a neskladné, vždy závislé na přísunu topného média.

Letní čas grilování - foto, Hyperbydleni.cz
 

 

Elektrické grily

Čistý a rychlý provoz, snadné ovládání i čištění. Grily na elektřinu jsou (některé typy například i velikostí) nejblíže domácím spotřebičům běžně používaným v klasické kuchyni, lze na nich upravovat pokrmy na terasách, balkonech, lodžiích, ale i v interiéru, aniž by grilování nepříjemným kouřem nebo pachem obtěžovalo blízké sousedy. Jsou však vázány na konkrétní místo, kde je k dispozici elektrická zásuvka.

 

 

Lávové grily

Jsou hitem posledních let, grilovaní je záležitostí žáru lávových kamenů, které lze používat opakovaně. Proces grilování je rychlý, na nažhavení přírodních kamenů z vyhaslých sopek stačí 10 minut. Výhodou je samočisticí schopnost lávových kamenů, takže na grilovaných pokrmech neulpívají nečistoty z předchozí přípravy, teplotu je možné regulovat prostřednictvím intenzity plamene plynového hořáku. Porézní povrch lávových kamenů vstřebává velkou část tuku odkapávajícího z pokrmu, který tak nehoří a neprodukuje škodliviny.

RBS

Ojedinělá technologie umístění dvou keramických hořáků po bocích vany grilu, která zaručuje rovnoměrnou teplotu celé plochy grilovacího roštu, zároveň vylučuje vzplanutí odkapávajících šťáv.

Letní čas grilování - foto, Hyperbydleni.cz

Zahradní kuchyně

Nový styl servírování jídla na zahradě představuje venkovní kuchyně složená z několika na sobě nezávislých mobilních dílů. Lze si je pořizovat i postupně, po jednotlivých kusech. Hlavním segmentem „linky“ může být nerezový blok s policí, lednicí a elektrickým grilem, který obsahuje také odkládací košík na příbory, závěsné prkénko, držák na utěrky, výklopný koš na odpadky a dva šuplíky, začít ale lze také s nerezovým grilem na dřevěné brikety s úložným prostorem. V různém pořadí je možné rozšířit sestavu o stolek a pojízdnou vinotéku.

Letní čas grilování - foto, Hyperbydleni.cz
 

Zahradní krb

Grilovat je možné i v zahradním krbu, betonovém, zděném nebo litinovém, a také na ohništi s příslušnou výbavou. Při prvním uvedení do provozu a při vlhkém počasí roztápějte krb tak, aby při velkých teplotních změnách nedošlo k narušení (popraskání) jednotlivých betonových částí. Nikdy nepodpalujte oheň s pomocí benzínu nebo lihu, používejte pouze schválené pevné nebo tekuté podpalovače či dřevěné třísky. Jako topeniště užívejte litinový rošt, který je součástí krbu. Nikdy netopte na samotné desce topeniště, mohlo by dojít k jejímu poškození. Ke grilování používejte dřevěné uhlí nebo drobné kousky dřeva, výška plamene by neměla přesáhnout 15-20 cm. Krb zásadně není topidlo, přetápěním by mohlo dojít k jeho poškození. Krb není určen ani ke spalování zahradního odpadu. Po grilování nechte oheň dohořet postupně, aby krb mohl pomalu vychladnout, nikdy k hašení nepoužívejte vodu. Rozpálený litinový rošt by mohl prasknout, hrozí i výbuch nahromaděných vodních par a plynů.

Text: Alena Müllerová, Foto: Lokki, Schäfer, Norman

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Jitka: Hezký den, už aby tu zase...< Odpovědět

Jarmila: Dobrý den. Velmi se mi líbí...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »