Připravte se na blížící se úpravu zahrady

16.2.2012 | Monika Kovačková | Zahradní technika | Komentářů 0 |

Obdělávání záhrádky je úžasnou relaxací a aktivním odpočinkem. Vlastníte-li menší zahrádku, zvládnete všechny potřebné práce spojené se zpracováním půdy pouze s ručním nářadím. Pokud se však těšíte z větší plochy, vyzbrojte se kvalitními stroji, které vám těžkou práci ulehčí a půdu skvěle připraví na vysetí.

Připravte se na blížící se úpravu zahrady - foto, Hyperbydleni.cz

Lehké rotavátory

Ke zpracování záhonů v malé zahrádce postačí lehké rotavátory. Jde vlastně o motyčky poháněné elektromotorem, který má běžně příkon okolo 250 až 600 W. Rotavátory jsou opatřeny kmitajícími ocelovými hroty, které dokážou zpracovat půdu či zapravit hnojiva v závislosti na výkonu do hloubky 8 až 20 cm. Menší elektrické rotavátory váží pouze okolo 2 kg a můžete jimi prokypřit přibližně 30 m² zahradních záhonů za hodinu. Manipulace s tímto náčiním je snadná, řádkování dosáhnete výkyvy stroje do stran. Během vegetace můžete rotavátorem projíždět i mezi řádky a likvidovat tak jednoletý plevel – tento postup se nehodí použít na vytrvalé plevely, jejichž kořeny by se rozmělnily na mnoho částí a z nich by vyrostly nové rostliny. Se stroji s hlubokým záběrem si můžete snadno připravit i rýhy pro sadbu.

 

Připravte se na blížící se úpravu zahrady, fotka

 

Můžete si pořídit také akumulátorový rotavátor, který vám díky možnosti nabíjení usnadní práci, neboť vás zbaví nutnosti potýkat se s přívodem elektrické energie a kabely. Akumulátorové typy jsou větší a těžší, zpravidla okolo 4 kg, a půdu zpracují do hloubky 10 cm. Obdobně jako rotavátory vám poslouží i adaptéry na křovinořezu.

Kultivátory

Na těžší či zatravněnou půdu budete potřebovat výkonnější stroje, jako jsou elektrické a motorové kultivátory. Elektrický kultivátor je vybaven dvěmi nebo čtyřmi nožovými kotouči, které půdu obracejí a zároveň táhnou kultivátor vpřed. Hmotnost kultivátorů se pohybuje okolo 8 až 10 kg a jejich příkon do výše 700 W- tento výkon kultivátoru skvěle postačí na prokypření lehké záhonové půdy do hloubky 18 až 20 cm, přičemž dvoukotoučové stroje mají záběr 20 cm a čtyřkotoučové 36 cm.

 

Připravte se na blížící se úpravu zahrady, fotka

 

Razantněji a výkonněji si s nepoddajnou půdou poradí benzinový rotavátor, jehož hvězdicové nože namontované na rotoru rozmělňují půdu do hloubky 20 cm v šíří 30 až 60 cm, přičemž stroj táhnou vpřed rychlostí 1 km/h. Podle nastavení zadní ostruhy stroj zpracovává půdu v plné hloubce nebo pouze povrchně. Lepší regulaci hloubky záběru umožňují typy se zadním kolečkem, které se snadno ovládají přítlakem na řidítka. Rotavátor je ideální především pro práci v suché půdě (až 800m²/h), neboť promáčená zemina se obvykle nabalí na hvězdice stroje, což snižuje celkovou funkčnost stroje. Velmi praktickými stroji jsou rotavátory a kultivátory vybavené provzdušňovacími disky nebo hvězdicemi, které půdu zdravě okysličí.

 

Připravte se na blížící se úpravu zahrady, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Připravte se na blížící se úpravu zahrady zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »